Автор работы: Пользователь скрыл имя, 01 Декабря 2014 в 11:35, реферат
• Осы бөлімде байланыс жүйенің келесі даму көрсеткіштері есептеледі:
• Жүйенің телефон тығыздығы;
• Жоспар кезеңіңде сыйымдылықты енгізу және қажетті күрделі қаржы;
• Жоспар кезеңіңің сонындағы телефон аппараттардың саны.
Байланыс құралдардың даму процесінде байланыс жүйенің құрамында маңызды сандық және сапалық өзгерістер болып жатады. Байланыс құралдардың қол жетімділігінің жоғарлауында, байланыс бекеттердің тұтынушыларға жақындауында және байланыс орнату уақытының көбеюінде бұл даму процесі өз-өзін білдіреді.
Таза дисконтталған табыс (ЧДД), табыс индексы (ИД), инвестицияның өтелімділік мерзімі көрсеткіштерін есептеп бизнес-жоспар тиімділігін анықтаймыз.
Жылдық дисконт мөлшері – 1% (тапсырманы қара). Сондықтан, дисконттау коэффициентін анықтаймыз:
Мұндағы:
i – дисконт индексі, 1/100=0,01
t – қадамнын реттік номері.
Қадам «0» Кд = 1 : (1 + 0,01)0 = 1
Қадам «1» Кд = 1 : (1 + 0,01)1 = 0,9901
Қадам «2» Кд = 1 : (1 + 0,01)2 = 0,9803
Қадам «3» Кд = 1 : (1 + 0,01)3 = 0,9706
Квартал бойынша дисконттау коэффициентін ескеріп әр кварталдың инвестиция шығындарын анықтаймыз:
мұндағы
Sк.в.i – квартал бойынша күрделі қаражаттар (I бөлім);
Кдi – дисконттау коэффициенті
S1 =250320*1=250320
S3 = 139200*0,9803=136457,76
Дисконттау коэффициентін ескеріп капиталды әр кварталда анықтаймыз:
К1 = 103497,72*1=103497,72
К2 = 45998,99*0,9901=45543,6
К3 = 57498,74*0,9803=56366,01
К4 = 22999,5*0,9706=22323,31
ЧДД келесі формула бойынша анықтаймыз:
ЧДД = S – К
S – инвестицияға шығындар, мың тенге.
К – кәсіпорынның капиталы, мың тенге.
Әр қадам бойынша ЧДД есептейміз:
ЧДД0 = 250320 - 103497,72 =146822,28
ЧДД1 = 110257,53 - 45543,6 = 64713,93
ЧДД2 = 136457,76 - 56366,01 = 80091,75
ЧДД3 = 54043,01 – 22323,32 = 31719,7
Табыс индексін анықтаймыз:
ИД0 =250320/103497,72=2,42
ИД2 =136457,76/56366,01=2,42
ИД3 =54043,01/22323,31=2,42
Инвестицияның өтелімділік мерзімі – қанша уақытта күрделі қаржыдан түскен тиімділік салынған қаржы сомасын өтейді. Инвестицияның өтелімділік мерзімін анықтаймыз:
Тк=1/0,21=4,76
Ек –тиімділік коэффициенті.
Тиімділік коэффициенті Ек - өндірістің дамуына жыл сайын енгізілетін біржолғы күрделі қаржының (К) әр тенгеден алынатын пайданы көрсетеді
Ек = 116633,98/556560 = 0,21
DП – пайданың жылдық өсімі, мың теңге ( VI бөлім);
Sк.в – жылдық күрделі қаржылар, мың теңге (I бөлім).
Кесте 7.2. Инвестициялық жобаның тиімділігін бағалау
Көрсеткіштер |
Қадамның номері | |||
0 |
1 |
2 |
3 | |
1.Дисконттау коэффициенті. |
1 |
0,9901 |
0,9803 |
0,9706 |
2.Ақша қаражатынын таза ағыны, млн. тг. |
103497,72 |
45998,99 |
57498,74 |
22999,5 |
3.Ақша қаражатынын таза дисконтталған ағыны, млн. тг. |
103497,72 |
45543,6 |
56366,01 |
22323,31 |
4.Күрделі қаржылар, млн. тг. |
250320 |
111360 |
139200 |
55680 |
5.Дисконтталған күрделі қаржылар, млн. тг. |
250320 |
110257,53 |
136457,76 |
54043,01 |
6.ЧДД |
146822,28 |
64713,93 |
80091,75 |
31719,7 |
7.ИД |
2,42 |
2,42 |
2,42 |
2,42 |
Құрастырылған ҚТС даму бизнес-жоспарының тиімділігіне жалпы талдау жүргіземіз.
Еңбекті пайдалану тиімділік көрсеткіштері.
Еңбек өнімділік уақыт бірлігінде бір жұмыскер өндірген қызмет көлемін анықтайды. Еңбек өнімділікті есептейміз:
Птр од.тек = 689610,34/835,06 =825,82
Птр од.пл = 949338,11/878,71=1080,38
Дод –негізгі қызметтен түскен табыс, мың тенге ( II бөлімдегі кесте);
Чод – негізгі қызмет жұмыскерлердін орташа тізімдегі саны (III бөлімде).
Еңбек сыйымдылық еңбек өнімділікке кері көрсеткіш. Бір теңге табысты алуға қанша адамдар қажет екенін көрсетеді:
Тр. = 1: Птр од
Тр.тек = 1/710,21 = 0,0014
Тр.пл = 1/929,12 = 0.001
Птр од. – негізгі қызметтің еңбек өнімділігі.
Қор қайтарылымы – НӨҚ-ға салынған әр теңгеден қанша теңге табыс алынатын көрсетеді.
Ки тек = 689610,34/4138700=0,17
Ки пл =949338,11/4457266,5 =0.21
Фср – НӨҚ орташа жылдық құны, мың. тг
Қор сіңіргіштік (сыйымдылық) – бір теңге табысты алғандағы шығынданатын негізгі өндірістік қорлардың құны.
Кф тек = 1/0,17=5,88
Кф пл = 1/0,21 = 4,76
Еңбектің қорымен жарақтануы – еңбектің негізгі өндірістік қорлармен жарақтану дәрежесін сипаттайтын көрсеткіш.
Вф тек = 4138700/835,06=4956,17
Вф пл = 4457266,5/878,71= 5072.51
Айналымдылық коэффициенті – белгілі уақытта негізгі қызметтен кәсіпорынның айналым қаражаттарының орташа құнының 1 теңгеге шаққанда табыс көлемін көрсетеді.
Коб тек = 689610,34/165548=4,17
Коб пл = 949338,11/177860,44 = 5,34
Осроб – айналым қаражаттарынын орташа жылдық құны ( IV бөлімде).
Айналымда қаражаттарды жүктеу коэффициенті – айналымдылық коэффициентіне кері көрсеткіш, көрсеткен қызметтін 1 теңгесіне айналым қаражаттардын шығындалған сомасын көрсетеді.
Кзаг пл = 1/ 5,34 = 0,19
Бір айналымның ұзақтығы – өндіріске салынған айналым қаражаттар қандай уақыт аралығында жасалған қызметтің құнының бөлігі болып кәсіпорынға қайтып келеді.
Кд тек = 165548*360/689610,34=86,42
Кд пл = 177860,44*360/949338,11=67,45
Чд - кезеңдегі күндер саны (есепте бір жылда 360 күн деп аламыз)
Бөлімдерде шыққан көрсеткіштерді 7.3 кестеге енгіземіз.
Кесте 7.3. Кызметтің негізгі экономикалық көрсеткіштері
Көрсеткіштер |
Ағымдағы |
Жоспарланған |
Өзгеріс | |
Абсолюттік. |
Қатысты | |||
1. Негізгі қызметтен табыс, мың. тг. |
689610,34 |
730537,59 |
40927,25 |
105,93 |
2. Жұмысшылардың орташа тізімдегі саны, адам. |
971 |
1021,76 |
50,76 |
105,23 |
3. НӨҚ орташа жылдық құны, мың. тг. |
41387000 |
4457266,5 |
318565,5 |
107,7 |
4. Айналым қаражаттарынын орташа жылдық құны, мың. тг. |
165548 |
177860,44 |
12312,44 |
107,44 |
5. Пайдалануға кеткен шығындар, мың. тг. |
811780,3 |
950828,15 |
139047,85 |
117,13 |
6. Еңбек ақы қоры, мың. тг. |
454730 |
550279,05 |
95549,05 |
121,01 |
7. Баланстық пайда, мың. тг. |
-172124,46 |
-55490,48 |
116633,98 |
32,24 |
8. Таза пайда, мың. тг. |
- |
- |
- |
- |
9. Еңбек өнімділігі, мың. тг./адам. |
710,21 |
929,12 |
218,91 |
130,82 |
10. 100 теңге табысқа өзіндік құн, тг. |
0,0014 |
0,001 |
-0,0004 |
71,42 |
11. Қор қайтарымы, тг. |
0,17 |
0,21 |
0,04 |
123,53 |
12. Еңбектің қорымен жарақтануы, мың. тг. |
4956,17 |
5072,51 |
116,34 |
102,35 |
13. Айналым қаражаттарынын айналымдылығы, айналым. |
4,17 |
5,34 |
1,17 |
128,06 |
14. Бір айналымның ұзақтығы, күн. |
86,42 |
67,45 |
18,97 |
78,05 |
15.Ресурстық рентабельділік, % |
- |
- |
- |
- |
16. Шығындық рентабельділік, % |
- |
- |
- |
- |
Қорытынды: бұл бөлімде кәсіпорынның өндіріс пен инвестиция тиімділік көрсеткіштері есептеледі. ҚТС даму инвестициялық жобанын тиімділігін бағалауда есеп қадамы квартал (тоқсан) болады. Осыған қарай, қорларды инвестициялардың түсіміне қарай квартал бойынша бөлеміз.I квартал – 45%;II квартал – 20%; III квартал – 25%; IV квартал – 10 %. Жинақтау қорын, резервтік қорды есептей алмаймын, себебі бізде таза пайда жок. Бұл мекемеде жинақтау қоры мен резервтік қор жоқ болып табылады. Сонымен қатар сол сияқты ресурстық рентабельділік пен шығындық рентабельділікті де есептемейміз. Қызметтің негізгі экономикалық көрсеткіштерінде бізге пайда әкеліп тұрған көрсеткіштер:негізгі қызметтен табыс, жұмысшылардың орташа тізімдегі саны, НӨҚ орташа жылдық құны,айналым қаражаттарының орташа жылдық құны,пайдалануға кеткен шығындар, еңбек ақы қоры, еңбек өнімділігі және де қор қайтарымы. Бұл көрсеткіштерден біз ұтылып тұрмыз:100 тг табысқа өзіндік құн, еңбектің қорымен жарақтануы, айналым қаражаттарының айналымдылығы және бір айналымнын ұзақтығы. Ал баланстық пайда,таза пайда, ресурстық рентабельділік және шығындық рентабельділікте мүлдем пайда жоқ, себебі кәсіпорын шығынға ұшырады, пайда таппады.
ҚОРЫТЫНДЫ
Осы
курстық жұмыс барысында
Кәсіпорында
жұмыс атқаратын персоналдың
тізімдегі саны есепке алына
отырып, байланыс жүйесінің дамуымен
байланысты қажетті қосымша
Информация о работе Кызметтер көлемі және байланыс жүйенің даму жоспары